See Innala on Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "Innanen",
"3": "-la",
"alt1": "Inna-",
"id2": "toponym"
},
"expansion": "Inna- + -la",
"name": "suf"
}
],
"etymology_text": "Inna- + -la, from the same root as Innanen.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "12/kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Innala",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Innalat",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Innala",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Innalat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Innalan",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innalat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Innalan",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innaloiden",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Innaloitten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Innalain",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Innalaa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innaloita",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Innalassa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innaloissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Innalasta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Innaloista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Innalaan",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Innaloihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Innalalla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innaloilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Innalalta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Innaloilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Innalalle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Innaloille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Innalana",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innaloina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Innalaksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Innaloiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Innalatta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innaloitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innaloin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "12/kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Innalani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Innalani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Innalani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Innalani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Innalani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innalani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Innalani",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innaloideni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Innaloitteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Innalaini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Innalaani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innaloitani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Innalassani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innaloissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Innalastani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Innaloistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Innalaani",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Innaloihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Innalallani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innaloillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Innalaltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Innaloiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Innalalleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Innaloilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Innalanani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innaloinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Innalakseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Innaloikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Innalattani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innaloittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Innaloineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Innalasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Innalasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Innalasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Innalasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Innalasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innalasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Innalasi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innaloidesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Innaloittesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Innalaisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Innalaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innaloitasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Innalassasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innaloissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Innalastasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Innaloistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Innalaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Innaloihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Innalallasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innaloillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Innalaltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Innaloiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Innalallesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Innaloillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Innalanasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innaloinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Innalaksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Innaloiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Innalattasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innaloittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Innaloinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Innalamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Innalamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Innalamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Innalamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Innalamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innalamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Innalamme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innaloidemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Innaloittemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Innalaimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Innalaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innaloitamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Innalassamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innaloissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Innalastamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Innaloistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Innalaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Innaloihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Innalallamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innaloillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Innalaltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Innaloiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Innalallemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Innaloillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Innalanamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innaloinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Innalaksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Innaloiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Innalattamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innaloittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Innaloinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Innalanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Innalanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Innalanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Innalanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Innalanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innalanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Innalanne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innaloidenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Innaloittenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Innalainne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Innalaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innaloitanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Innalassanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innaloissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Innalastanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Innaloistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Innalaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Innaloihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Innalallanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innaloillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Innalaltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Innaloiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Innalallenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Innaloillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Innalananne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innaloinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Innalaksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Innaloiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Innalattanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innaloittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Innaloinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Innalansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Innalansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Innalansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Innalansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Innalansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innalansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Innalansa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innaloidensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Innaloittensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Innalainsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Innalaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innaloitaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Innaloitansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Innalassaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innalassansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innaloissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Innaloissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Innalastaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Innalastansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Innaloistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Innaloistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Innalaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Innaloihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Innalallaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innalallansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innaloillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Innaloillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Innalaltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Innalaltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Innaloiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Innaloiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Innalalleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Innalallensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Innaloilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Innaloillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Innalanaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innalanansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innaloinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Innaloinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Innalakseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Innalaksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Innaloikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Innaloiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Innalattaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innalattansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innaloittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Innaloittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Innaloineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "Innaloinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "proper noun",
"3": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "Innala",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "Innala",
"name": "fi-proper noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "Innal",
"2": "a"
},
"name": "fi-decl-kulkija"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "name",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish kulkija-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish surnames",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish terms suffixed with -la (toponym)",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"a Finnish surname"
],
"id": "en-Innala-fi-name-hajgpkas",
"links": [
[
"surname",
"surname"
]
],
"tags": [
"error-lua-exec"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈinːɑlɑ/"
},
{
"ipa": "[ˈinːɑ̝lɑ̝]"
},
{
"rhymes": "-inːɑlɑ"
}
],
"word": "Innala"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "Innanen",
"3": "-la",
"alt1": "Inna-",
"id2": "toponym"
},
"expansion": "Inna- + -la",
"name": "suf"
}
],
"etymology_text": "Inna- + -la, from the same root as Innanen.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "12/kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Innala",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Innalat",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Innala",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Innalat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Innalan",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innalat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Innalan",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innaloiden",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Innaloitten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Innalain",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Innalaa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innaloita",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Innalassa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innaloissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Innalasta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Innaloista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Innalaan",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Innaloihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Innalalla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innaloilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Innalalta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Innaloilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Innalalle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Innaloille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Innalana",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innaloina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Innalaksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Innaloiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Innalatta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innaloitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innaloin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "12/kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Innalani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Innalani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Innalani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Innalani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Innalani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innalani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Innalani",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innaloideni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Innaloitteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Innalaini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Innalaani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innaloitani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Innalassani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innaloissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Innalastani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Innaloistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Innalaani",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Innaloihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Innalallani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innaloillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Innalaltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Innaloiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Innalalleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Innaloilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Innalanani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innaloinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Innalakseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Innaloikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Innalattani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innaloittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Innaloineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Innalasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Innalasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Innalasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Innalasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Innalasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innalasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Innalasi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innaloidesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Innaloittesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Innalaisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Innalaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innaloitasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Innalassasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innaloissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Innalastasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Innaloistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Innalaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Innaloihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Innalallasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innaloillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Innalaltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Innaloiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Innalallesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Innaloillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Innalanasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innaloinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Innalaksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Innaloiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Innalattasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innaloittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Innaloinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Innalamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Innalamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Innalamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Innalamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Innalamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innalamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Innalamme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innaloidemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Innaloittemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Innalaimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Innalaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innaloitamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Innalassamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innaloissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Innalastamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Innaloistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Innalaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Innaloihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Innalallamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innaloillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Innalaltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Innaloiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Innalallemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Innaloillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Innalanamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innaloinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Innalaksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Innaloiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Innalattamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innaloittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Innaloinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Innalanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Innalanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Innalanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Innalanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Innalanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innalanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Innalanne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innaloidenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Innaloittenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Innalainne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Innalaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innaloitanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Innalassanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innaloissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Innalastanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Innaloistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Innalaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Innaloihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Innalallanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innaloillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Innalaltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Innaloiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Innalallenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Innaloillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Innalananne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innaloinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Innalaksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Innaloiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Innalattanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innaloittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Innaloinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Innalansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Innalansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Innalansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Innalansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Innalansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innalansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Innalansa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innaloidensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Innaloittensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Innalainsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Innalaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innaloitaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Innaloitansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Innalassaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innalassansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innaloissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Innaloissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Innalastaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Innalastansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Innaloistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Innaloistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Innalaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Innaloihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Innalallaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innalallansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innaloillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Innaloillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Innalaltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Innalaltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Innaloiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Innaloiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Innalalleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Innalallensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Innaloilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Innaloillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Innalanaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innalanansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innaloinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Innaloinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Innalakseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Innalaksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Innaloikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Innaloiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Innalattaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innalattansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Innaloittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Innaloittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Innaloineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "Innaloinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "proper noun",
"3": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "Innala",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "Innala",
"name": "fi-proper noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "Innal",
"2": "a"
},
"name": "fi-decl-kulkija"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "name",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 3-syllable words",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish kulkija-type nominals",
"Finnish lemmas",
"Finnish proper nouns",
"Finnish surnames",
"Finnish terms suffixed with -la (toponym)",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/inːɑlɑ",
"Rhymes:Finnish/inːɑlɑ/3 syllables"
],
"glosses": [
"a Finnish surname"
],
"links": [
[
"surname",
"surname"
]
],
"tags": [
"error-lua-exec"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈinːɑlɑ/"
},
{
"ipa": "[ˈinːɑ̝lɑ̝]"
},
{
"rhymes": "-inːɑlɑ"
}
],
"word": "Innala"
}
Download raw JSONL data for Innala meaning in All languages combined (20.5kB)
{
"called_from": "luaexec/683",
"msg": "LUA error in #invoke('debug', 'error', 'Invalid source given for fi-stats-surname') parent ('Template:error', {1: 'Invalid source given for fi-stats-surname'})",
"path": [
"Innala",
"Template:error",
"#invoke",
"#invoke"
],
"section": "Finnish",
"subsection": "proper noun",
"title": "Innala",
"trace": "[string \"Module:debug\"]:307: Invalid source given for fi-stats-surname"
}
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-03 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (96027d6 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.